2017 Mitre10 Heartland Championship Draw


Download Poster Week 1~8  CLICK HERE –


Download – CLICK HERE –


DATE KICK OFF MATCH VENUE TOWN
WEEK 1        
26 Aug Result Buller 27 v 24 South Canterbury Victoria Square Westport
26 Aug Result East Coast 13 v 42 Thames Valley Whakarua Park Ruatoria
26 Aug Result Horo-Kapiti 22 v 19  Nth Otago Levin Domain Levin
26 Aug Result King Country 06 v 17 West Coast Owen Delany Park Taupo
26 Aug Result Mid Canterbury 34 v 5 Poverty Bay Ashburton Showground Ashburton
26 Aug Result Wanganui 79 v 7 Wairarapa Bush Cooks Gardens Wanganui

WEEK 2        
02 Sept Result North Otago 31 v 25 Mid Canterbury Whitestone.Contracting.Stadium Oamaru
02 Sept Result Poverty Bay 05 v 39 Horo-Kapiti More FM Rugby Park Gisborne
02 Sept Result South Canterbury 42 v 36 King Country Alpine Energy Stadium Timaru
02 Sept Result Thames Valley 19 v 21 Wanganui Paeroa Domain Paeroa
02 Sept Result Wairarapa Bush 36 v 10 East Coast Trust House Memorial Park Masterton
02 Sept Result West Coast 19 v 34 Buller Rugby Park Greymouth

WEEK 3        
09 Sept 2.30pm Buller v North Otago Victoria Square Westport
09 Sept 12.00pm East Coast v West Coast Whakarua Park Ruatoria
09 Sept 2.00pm Horowhenua Kapiti v Thames Valley Levin Domain Levin
09 Sept 2.30pm King Country v Wairarapa Bush Rugby Park Te Kuiti
09 Sept 2.30pm Mid Canterbury v South Canterbury Ashburton Showground Ashburton
09 Sept 2.30pm Wanganui v Poverty Bay Cooks Gardens Wanganui

WEEK 4        
16 September 2pm North Otago v King Country Whitestone Contracting Stadi Oamaru
16 September 2.30pm Poverty Bay v East Coast More FM Rugby Park Gisborne
16 September 2.30pm South Canterbury v Wanganui Alpine Energy Timaru
16 September 2pm Thames Valley v Buller Paeroa Domain Paeroa
16 September 2.30pm Wairarapa Bush v Mid Canterbury Trust House Memorial Park Masterton
16 September 2.30pm West Coast v Horowhenua Kapiti Rugby Park Greymouth

WEEK 5        
23 September 2.30pm Buller v Wairarapa Bush Victoria Square Westport
23 September 2.30pm Horowhenua Kapiti v East Coast Levin Domain Levin
23 September 2.30pm King Country v Thames Valley Rugby Park Te Kuiti
23 September 2.30pm Mid Canterbury v Wanganui Ashburton Showground Ashburton
23 September 2.30pm Poverty Bay v West Coast More FM Rugby Park Gisborne
23 September 2.30pm South Canterbury v North Otago Alpine Energy Stadium Timaru

WEEK 6        
30 September 2.30pm East Coast v Buller Whakarua Park Ruatoria
30 September 2pm North Otago v Poverty Bay Whitestone Contracting Stadium Oamaru
30 September 2pm Thames Valley v Mid Canterbury Paeroa Domain Paeroa
30 September TBC Wairarapa Bush v Horowhenua Kapiti Westpac Stadium Wellington
30 September 2.30pm Wanganui v King Country Cooks Gardens Wanganui
30 September 2.30pm West Coast v South Canterbury Rugby Park Greymouth

WEEK 7        
07 October 2.30pm Horowhenua Kapiti v Wanganui Levin Domain Levin
07 October 2.30pm Mid Canterbury v Buller Ashburton Showground Ashburton
07 October 2pm North Otago v East Coast Whitestone Contracting Stadium Oamaru
07 October 2.30pm Poverty Bay v King Country More FM Rugby Park Gisborne
07 October 2.30pm South Canterbury v Wairarapa Bush Alpine Energy Stadium Timaru
07 October 2.30pm West Coast v Thames Valley Rugby Park Greymouth

WEEK 8        
14 October 2.30pm Buller v Horowhenua Kapiti Victoria Square Westport
14 October 2.30pm East Coast v South Canterbury Whakarua Park Ruatoria
14 October 5.00pm King Country v Mid Canterbury Owen Delany Park Taupo
14 October 2pm Thames Valley v Poverty Bay Paeroa Domain Paeroa
14 October 6pm Wairarapa Bush v West Coast Trust House Memorial Park Masterton
14 October 2.30pm Wanganui v North Otago Cooks Gardens Wanganui

WEEK 9 – Semi Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP SEMI FINALS
21 October 2.30pm 5th ranked team v 8th ranked team    
21 October 2.30pm 6th ranked team v 7th ranked team    
MEADS CUP SEMI FINALS
21 October 2.30pm Top ranked team v 4th ranked team    
21 October 2.30pm 2nd ranked team  v 3rd ranked team    
WEEK 10 – Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP FINAL
*28 October TBC Winner Semi 1 v Winner Semi 2    
MEADS CUP FINAL
*28 October TBC Winner Semi 1 v Winner Semi 2    

*Date subject to Operational and Broadcasting logistics


fb_followrhladrr