Click here to download the draw

To view on Mobile Device please rotate to Landscape

2018 MITRE 10
HEARTLAND CHAMPIONSHIP DRAW
as at 07 August 2018 | Details subject to change
Kick off times may change if teams travel schedules dictate
Home team listed first


     
    

Updated 20/10/2018

DATE
Kick off

Match

WEEK 1

25/08/2018

RESULTS

Home vs Away VENUE TOWN
Horowhenua.Kapiti 24.v.30 Mid Canterbury Easton Park Foxton
King Country 75.v.15 East Coast Rugby Park Te Kuiti
North Otago 30.v.24 Buller Whitestone Contracting Stadium Oamaru
Poverty Bay 27.v.22 Wairarapa Bush More FM Rugby Park Gisborne
Thames Valley 25.v.27 West Coast Boyd Park Te Aroha
Wanganui 22.v.10 South Canterbury Cooks Gardens Wanganui

WEEK 2

1/09/2018

RESULTS

Home vs Away VENUE TOWN
Buller 28.v.30 King Country Victoria Square Westport
East Coast 08.v.46 Horowhenua Kapiti Whakarua Park Ruatoria
Mid Canterbury 33.v.34 North Otago Ashburton Showground Ashburton
South Canterbury 40.v.11 Poverty Bay Alpine Energy Stadium Timaru
Wairarapa Bush 32.v.44 Thames Valley TrustHouse Memorial Park Masterton
West Coast 21.v.33 Wanganui Rugby Park Greymouth

WEEK 3

8/09/2018

RESULTS

HKP v SCB
9th Sept.

@Westpac Stadium

Home vs Away VENUE TOWN
Buller 22 v 43 Thames Valley Victoria Square Westport
East Coast 05 v 26 Wairarapa Bush Whakarua Park Ruatoria
King Country 22 v 18 North Otago Taumarunui Domain Taumarunui
Mid Canterbury 36 v 29 West Coast Ashburton Showground Ashburton
Poverty Bay 00 v 53 Wanganui More FM Rugby Park Gisborne
Horowhenua.Kapiti 29 v 52 South Canterbury Westpac Stadium Wellington

WEEK 4

15/09/2018

RESULTS

Home vs Away VENUE TOWN
North Otago 24 v 27 Horowhenua.Kapiti Whitestone Contracting Stadium Oamaru
South Canterbury 100 vs 07 East Coast Alpine Energy Stadium Timaru
Thames Valley 29 v 37 King Country Boyd Park Te Aroha
Wanganui 30 v 12 Mid Canterbury Cooks Gardens Wanganui
Wairarapa Bush 61 v 29 Buller TrustHouse Memorial Park Masterton
West Coast 31 v 30 Poverty Bay Rugby Park Greymouth

WEEK 5

22/09/2018

RESULTS

Home vs Away VENUE TOWN
Buller 28 v 34 West Coast Victoria Square Westport
East Coast 19 v 26 Poverty Bay Whakarua Park Ruatoria
Horowhenua.Kapiti 37 v 21 Wairarapa Bush Levin Domain Levin
King Country 19 v 36 Wanganui Rugby Park Te Kuiti
South Canterbury 41 v 10 Mid Canterbury Alpine Energy Stadium Timaru
Thames Valley 43 v 21 North Otago Boyd Park Te Aroha

WEEK 6

29/09/2018

RESULTS

Home vs Away VENUE TOWN
Horowhenua.Kapiti 36 v 30 King Country Paraparaumu Domain Paraparaumu
Mid Canterbury 56 v 07 East Coast Ashburton Showground Ashburton
North Otago 40 v 19 West Coast Whitestone Contracting Stadium Oamaru
Poverty Bay 34 v 37 Thames Valley More FM Rugby Park Gisborne
Wanganui 45 v 14 Buller Cooks Gardens Wanganui
Wairarapa Bush 27 v 24 South Canterbury TrustHouse Memorial Park  Masterton

WEEK 7

6/10/2018

RESULTS

Home vs Away VENUE TOWN
Buller 37 v 19 Mid Canterbury Victoria Square Westport
East Coast 10 v 56 Wanganui Whakarua Park Ruatoria
King Country 59 v 38 Poverty Bay Owen Delany Park Taupo
North Otago 22 v 41 South Canterbury Whitestone Contracting Stadium Oamaru
Thames Valley 29 v 27 Horowhenua.Kapiti Boyd Park Te Aroha
West Coast 05 v 23 Wairarapa Bush John Sturgeon Park Greymouth

WEEK 8

13/10/2018

RESULTS

Home vs Away VENUE TOWN
Mid Canterbury 29 v 31 King Country Ashburton Showground Ashburton
Poverty Bay 27 v 41 Buller More FM Rugby Park Gisborne
South Canterbury 33 v 24 Thames Valley Alpine Energy Stadium Timaru
Wanganui 57 v 27 Horowhenua.Kapiti Cooks Gardens Wanganui
Wairarapa Bush 00 vs 24 North Otago Trust House Memorial Park Masterton
West Coast 62 v 26 East Coast John Sturgeon Park Greymouth

WEEK 9

20/10/2018

Semi Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP SEMI FINALS
RESULT Horowhenua-Kapiti  

@ Levin

34 vs 24 
Mid Canterbury
RESULT Wairarapa Bush @ Masterton
30 vs 21 
North Otago

MEADS CUP SEMI FINALS
RESULT Wanganui @ Wanganui
 07 vs 17 
Thames Valley
RESULT South Canterbury @ Timaru
 58 vs 21 
King Country

WEEK 10 – Finals for Meads Cup and Lochore Cup
MEADS CUP FINAL *27 October
1.05pm Home   Away @ Timaru
South Canterbury — vs — Thames Valley

LOCHORE CUP FINAL *28 October
2.30pm Home   Away @ Levin
Horowhenua-Kapiti — vs — Wairarapa Bush

*Date subject to Operational and Broadcasting logistics
** Televised live on Sky Sport