You are here
Home > Heartland Championship > 2018 Mitre 10 Cup and Heartland Championship draw announced

2018 Mitre 10 Cup and Heartland Championship draw announced

2018 Mitre 10 Cup and Heartland Championship draw announced 

The 2018 Mitre 10 Cup and Mitre 10 Heartland Championship draws have been released today with action kicking off in August, featuring 130 matches and 26 Unions across the two competitions.

The Mitre 10 Cup kicks off on 16 August with North Harbour hosting neighbours Northland, while a repeat of the 2017 Premiership Final between Canterbury and Tasman is the following night.

The 12 Heartland Unions kick into action a week later with teams vying for the Meads and Lochore Cups.

New Zealand Rugby Head of Provincial Union Rugby Steve Lancaster said the announcement of these draws signals the official build-up to another exciting season of provincial rivalry.

“We see it every year, these competitions highlight incredible talent and produce great rugby. Last year, Asafo Aumua went from playing for the Wellington Lions, to making his All Blacks debut only weeks later. Examples like that demonstrate the quality of the Mitre 10 Cup competition.

“The Mitre 10 Heartland Championship is a competition that always gets great community support and the teams deliver with passionate, hard-fought matches.

“Canterbury and Wanganui have set the standards in both competitions in recent years but as we saw last year, there are plenty of teams capable of getting that silverware,” said Lancaster.

The Ranfurly Shield was booked away for the summer by Taranaki after their dramatic win over Canterbury. This season they will face stiff challenges from Manawatu, Waikato, Auckland, North Harbour and Wellington.


Heartland Championship

The Mitre 10 Heartland Championship plays an eight-week modified round robin to determine which four of the 12 teams compete for the Meads Cup and which four compete for the Lochore Cup.

Semifinals for both Cups will be played on 20 October, with the Finals to be played the following weekend.

Fans will be excited for Round One match ups which see defending Meads Cup champions, Wanganui, host South Canterbury who finished top of the table in round robin last season. The teams met in last year’s semifinal with Wanganui winning 29-24.

Another hotly contested Week One match will see 2017 Meads Cup finalists Horowhenua Kapiti hosting Lochore Cup champions, Mid Canterbury.

Click here to download the draw

2018 MITRE 10
HEARTLAND CHAMPIONSHIP DRAW
as at 31 January 2018 | Details subject to change
Kick off times may change if teams travel schedules dictate
Home team listed first
“VENUE’s still to be Confirmed”
DATE – Kick off Match

WEEK 1

25/08/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Horowhenua Kapiti 00 vs 00 Mid Canterbury TBC Levin
King Country 00 vs 00 East Coast TBC Taupo/Te Kuiti
North Otago 00 vs 00 Buller TBC Oamaru
Poverty Bay 00 vs 00 Wairarapa Bush TBC Gisborne
Thames Valley 00 vs 00 West Coast TBC Paeroa/Te Aroha
Wanganui 00 vs 00 South Canterbury TBC Wanganui

WEEK 2

1/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Buller 00 vs 00 King Country TBC Westport
East Coast 00 vs 00 Horowhenua Kapiti TBC Ruatoria
Mid Canterbury 00 vs 00 North Otago TBC Ashburton
South Canterbury 00 vs 00 Poverty Bay TBC Timaru
Wairarapa Bush 00 vs 00 Thames Valley TBC Masterton
West Coast 00 vs 00 Wanganui TBC Greymouth

WEEK 3

8/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Buller 00 vs 00 Thames Valley TBC Westport
East Coast 00 vs 00 Wairarapa Bush TBC Ruatoria
Horowhenua Kapiti 00 vs 00 South Canterbury TBC Levin
King Country 00 vs 00 North Otago TBC Taupo/Te Kuiti
Mid Canterbury 00 vs 00 West Coast TBC Ashburton
Poverty Bay 00 vs 00 Wanganui TBC Gisborne

WEEK 4

15/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
North Otago 00 vs 00 Horowhenua Kapiti TBC Oamaru
South Canterbury 00 vs 00 East Coast TBC Timaru
Thames Valley 00 vs 00 King Country TBC Paeroa/Te Aroha
Wanganui 00 vs 00 Mid Canterbury TBC Wanganui
Wairarapa Bush 00 vs 00 Buller TBC Masterton
West Coast 00 vs 00 Poverty Bay TBC Greymouth

WEEK 5

22/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Buller 00 vs 00 West Coast TBC Westport
East Coast 00 vs 00 Poverty Bay TBC Ruatoria
Horowhenua Kapiti 00 vs 00 Wairarapa Bush TBC Levin
King Country 00 vs 00 Wanganui TBC Taupo/Te Kuiti
South Canterbury 00 vs 00 Mid Canterbury TBC Timaru
Thames Valley 00 vs 00 North Otago TBC Paeroa/Te Aroha

WEEK 6

29/09/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Horowhenua Kapiti 00 vs 00 King Country TBC Levin
Mid Canterbury 00 vs 00 East Coast TBC Ashburton
North Otago 00 vs 00 West Coast TBC Oamaru
Poverty Bay 00 vs 00 Thames Valley TBC Gisborne
Wanganui 00 vs 00 Buller TBC Wanganui
Wairarapa Bush 00 vs 00 South Canterbury TBC Masterton

WEEK 7

6/10/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Buller 00 vs 00 Mid Canterbury TBC Westport
East Coast 00 vs 00 Wanganui TBC Ruatoria
King Country 00 vs 00 Poverty Bay TBC Taupo/Te Kuiti
North Otago 00 vs 00 South Canterbury TBC Oamaru
Thames Valley 00 vs 00 Horowhenua Kapiti TBC Paeroa/Te Aroha
West Coast 00 vs 00 Wairarapa Bush TBC Greymouth

WEEK 8

13/10/2018

2.30pm

Home vs Away VENUE TOWN
Mid Canterbury 00 vs 00 King Country TBC Ashburton
Poverty Bay 00 vs 00 Buller TBC Gisborne
South Canterbury 00 vs 00 Thames Valley TBC Timaru
Wanganui 00 vs 00 Horowhenua Kapiti TBC Wanganui
Wairarapa Bush 00 vs 00 North Otago TBC Masterton
West Coast 00 vs 00 East Coast TBC Greymouth

WEEK 9

20/10/2018

Semi Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP SEMI FINALS
2.30pm 5th ranked team from pool round
00 vs 00
8th ranked team from pool round
2.30pm 6th ranked team from pool round
00 vs 00
7th ranked team from pool round

MEADS CUP SEMI FINALS
2.30pm Top ranked team from pool round
00 vs 00
4th ranked team from pool round
2.30pm 2nd ranked team from pool round
00 vs 00
3rd ranked team from pool round

WEEK 10 – Finals for Meads Cup and Lochore Cup
LOCHORE CUP FINAL *28 October
TBC Home   Away
Winner Semi 1 00 vs 00 Winner Semi 2

MEADS CUP FINAL *27 October
TBC Home   Away
Winner Semi 1 vs Winner Semi 2

*Date subject to Operational and Broadcasting logistics
** Televised live on Sky Sport


Mitre 10 Cup

Mitre 10 Cup kicks off on Thursday 16 August with North Harbour taking on Northland at QBE Stadium in Week 1. Enticing first up matches also see defending champions Canterbury take on Tasman, Auckland play neighbours Counties Manukau, premiership new-comers Wellington host Otago.

The competition plays across nine weeks with every team playing one Wednesday night fixture in a double-up round where they play twice that week.

The semifinals will be played on 19-20 October, with the Mitre 10 Cup Championship Final to be played on Friday 26 October and the Mitre 10 Cup Premiership Final on Saturday 27 October.

Click here to download the draw

*The Farah Palmer Cup draw is expected to be announced in April, following the closure of team entries.



fb_followrhladrr

Similar Articles

Top
RUGBY HEARTLAND
%d bloggers like this: