2019 MITRE10 HEARTLAND CHAMPIONSHIP DRAW

as at 26 February 2019 | Details subject to change

Kick off times may change if teams travel schedules dictate

Home team listed first

FULL DRAW

Home team listed first

DATE – 24 August WEEK.1 RESULTS VENUE TOWN
Buller 54 v 19 East Coast Victoria Square Westport
Mid Canterbury 10 v 17 Horowhenua Kapiti Ashburton Showgrounds Ashburton
South Canterbury 20 v 26 North Otago Alpine Energy Stadium Timaru
Thames Valley 15 v 17 Poverty Bay 2pm – Paeroa Domain Paeroa
Wairarapa Bush 28 v 18 Wanganui Trust House Memorial Park Masterton
West Coast .56.v.27. King Country John Sturgeon Park Greymouth
31st August 2019 NZ Heartland XV 19 vs 36 Manu Samoa : New Zealand Heartland XV will play first against Manu Samoa in what promises to be a fast-paced and physical match. Recently appointed Manu Samoa Head Coach, Steve Jackson, will be looking to the match as an opportunity to build-on performances from the Pacific Nation’s Cup. “This is another great opportunity for our squad to get together and finalise preparations for Japan. We are a very close group and any opportunity to come together to work on both on-field executions as well as the equally important off-field culture is something we all jump at” said Steve Jackson, Manu Samoa Head Coach. Heartland XV Head Coach Mark Rutene said Heartland players would welcome the opportunity to play in black. “We look forward to challenging ourselves against a top 20 side and one that is extremely physical and plays the game at a fast pace. We will have the best players from across the Heartland unions coming together and is another great opportunity to reward players for strong seasons in their provincial colours” said Heartland XV Head Coach, Mark Rutene. Read more : https://wp.me/p4wlzH-2gV https://www.facebook.com/rugbyheartland/ #HEARTLANDRUGBY #PEOPLESRUGBY
DATE – 30-31 August WEEK.2 RESULTS VENUE TOWN
North Otago 25 v 11 Wairarapa Bush Forsyth Barr Stadium Dunedin
King Country 34 v 12 Buller Owen Delany Park Taupo
Horowhenua Kapiti 21 v 27 West Coast Levin Domain Levin
East Coast 15 v 22 Mid Canterbury Whakarua Park Ruatoria
Poverty Bay 29 v 40 South Canterbury More FM Rugby Park Gisborne
Wanganui 30 v 36 Thames Valley Cooks Gardens Wanganui

DATE – 07 September WEEK.3 RESULTS VENUE TOWN
Buller 22 v 21 Wanganui Victoria Square Westport
Poverty Bay 30 v 34 North Otago More FM Rugby Park Gisborne
South Canterbury 57 v 07 Horowhenua.Kapiti Alpine Energy Stadium Timaru
Thames Valley 43 v 15 East Coast Paeroa Domain Paeroa
Wairarapa Bush 37 v 15 King Country Trust House Memorial Park Masterton
West Coast 43 v 41 Mid Canterbury John Sturgeon Park Greymouth

DATE – 14 September WEEK.4 RESULTS VENUE TOWN
East Coast 12 v 27 King Country Whakarua Park Ruatoria
Horowhenua Kapiti 31 v 46 Buller Levin Domain Levin
Mid Canterbury 13 v 13 South.Canterbury Ashburton Showgrounds Ashburton
North Otago 22 v 21 Thames Valley Whitestone Contracting Stadium Oamaru
Wairarapa Bush 36 v 31 Poverty Bay Trust House Memorial Park Masterton
Wanganui 36 v 18 West Coast Cooks Gardens Wanganui

DATE – 21 September WEEK.5 RESULTS VENUE TOWN
King Country 19 v 35 Horowhenua Kapiti Rugby Park Te Kuiti
Poverty Bay 52 v 38 Mid Canterbury More FM Rugby Park Gisborne
South Canterbury 38 v 27 Buller Alpine Energy Stadium Timaru
Thames Valley 29 v 23 Wairarapa Bush Paeroa Domain Paeroa
Wanganui 67 v 24 East Coast Cooks Gardens Wanganui
West Coast 18 v 17 North Otago John Sturgeon Park Greymouth

DATE – 28 September WEEK.6 RESULTS VENUE TOWN
Buller 17 v 20 Wairarapa.Bush Victoria Square Westport
East Coast 19 v 21 West Coast Whakarua Park Ruatoria
Horowhenua Kapiti 38 v 28 Poverty Bay Waikanae Park Waikanae
King Country 19 v 21 Sth.Canterbury Owen Delany Park Taupo
Mid Canterbury 17 v 31 Thames Valley Ashburton Showgrounds Ashburton
North Otago 22 v 27 Wanganui Whitestone Contracting Stadium Oamaru

DATE – 05 October WEEK.7 RESULTS VENUE TOWN
North Otago 34 v 10 Mid Canterbury Whitestone Contracting Stadium Oamaru
Poverty Bay 24 v 10 East Coast More FM Rugby Park Gisborne
Thames Valley 28 v 24 South Canterbury 2pm – Paeroa Domain Paeroa
Wairarapa Bush 25 v 20 Horowhenua Kapiti Trust House Memorial Park Masterton
Wanganui 57 v 19 King Country Cooks Gardens Wanganui
West Coast 07 v 47 Buller John Sturgeon Park Greymouth

DATE – 12 October WEEK.8 RESULTS VENUE TOWN
Buller 36 v 26 Poverty Bay Victoria Square Westport
East Coast 29 v 61 North Otago Whakarua Park Ruatoria
Horowhenua Kapiti 15 v 38 Wanganui Levin Domain Levin
King Country 15 v 37 Thames Valley Rugby Park Te Kuiti
Mid Canterbury 10 v 31 Wairarapa Bush Ashburton Showgrounds Ashburton
South Canterbury 24 v 27 West Coast Alpine Energy Stadium Timaru

WEEK 9 – Semi Finals for Meads Cup and Lochore Cup

DATE – 19 October
LOCHORE CUP  WEEK.9 SEMI FINALS VENUE Town
41 v 35 2pm – John Sturgeon Park Greymouth
24 v 56 2.30pm – Victoria Square Westport
MEADS CUP WEEK.9 SEMI FINALS VENUE Town
27 v 25 2pm– Paeroa Domain Paeroa
15 v 20 2.30pm – Whitestone Contracting Stadium Oamaru

WEEK 10 – Finals for Meads Cup and Lochore Cup

DATE – *27 October WEEK.10 Kick-off : 2.30pm VENUE TOWN
2019 LOCHORE CUP FINAL
v 2.30pm – John Sturgeon Park Greymouth
DATE – *26 October
2019 MEADS CUP  FINAL Kick-off : 3.05pm VENUE TOWN
33 v 19 Whitestone Contracting Stadium Oamaru

*Date subject to Operational and Broadcasting logistics

** Televised live on Sky Sport