You are here
Home > Club Rugby > New Zealand Club Rugby round-up,16 July

New Zealand Club Rugby round-up,16 July

New Zealand Club Rugby round-up,16 July

There some exciting and eye-catching club rugby results around New Zealand on Saturday 16 July, including some thrilling semi-finals and finals.

New Zealand National Provincial Championship provinces Premier Rugby Scores for 16 July 2016– starting at the bottom of the country and moving up – were:

Southland

Semi-finals:
Woodlands 33 – 21 Pirates Old Boys
Eastern-Northern Barbarians 27 – 05 Marist

Eastern-Northern Barbarians and Woodlands to meet in the Galbraith Shield final on 23 July.

Otago

Semi-finals:
Kaikorai 31 – 29 University
Dunedin 21 – 20 Harbour

Kaikorai to meet Dunedin in the final on 23 July

Mid Canterbury
SENIOR DIVISION 1 – LUISETTI SEEDS WATTERS CUP COMPETITION – ROUND 5
Dave White Memorial Cup & McGirr Family Trophy –
PWL Methven 16 v 38 Railway Tavern Rakaia

Max Gilbert Trophy –
Stuart Tarbotton Contractors Southern 20 (3T) v 26 Darryl Phillips Motor Company Celtic (4T),
BYE: Devon Tavern Hampstead

SENIOR B – CENTENNIAL MUG COMPETITION – ROUND 7
WINNER: SOUTHERN
Collegiate 17 v Mt Somers 22,

Hampstead KFC 48 v Allenton Grieve Construction 13,
Methven R&R Haulage 15 v Rakaia Railway Tavern 22
Southern Tinwald Tavern 36 v Celtic Kelly’s 17,

Buller
Senior Shield Final
Ngakawau/Karamea 13-12 White Star

Craddock Trophy (3rd v 4th)
Westport 40-19 Reefton

West Coast
– SEMI FINALS –
Kiwi 48 v 03 Wests
South Westland 32 v 14 Blaketown

Canterbury

Section 1 round five:
Christchurch 20 – 18 Canterbury University
Lincoln University 32 – 17 New Brighton
Sydenham 39 – 17 Linwood

Semi-finals: Christchurch v New Brighton and Lincoln University v Sydenham.

Section 2 round five:
Marist Albion 39 – 21 High School Old Boys
Sumner 34 – 13 Belfast
Shirley 36 – 17 Belfast

Tasman

Nelson Bays semi-finals:
Wanderers 38 – 06 Waimea Old Boys
Marist 15 – 14 Nelson

Final: Wanderers v Marist

Marlborough semi-finals:
Waitohi 35 – 30 Moutere
Central 56 – 15 Harlequins

Final: Waitohi v Central

Wellington

Premier Jubilee Cup Round 6 of 7:
Poneke 46 – 32 Upper Hutt Rams
Wellington FC 25 – 25 Oriental-Rongotai
Marist St Pat’s 25 – 18 Wainuiomata
Tawa 38 – 20 Old Boys University

Premier 2 Hardham Cup round 6 of 7:
Petone 58 – 12 OBU B
Northern United 55 – 38 Avalon
Paremata-Plimmerton 22 – 15 Johnsonville
HOBM 74 – 15 MSP B

Wairarapa Bush
Pioneer 14 v 43 Gladstone
Marist 29 v 24 Greytown
Carterton 27 v 24 Eketahuna {* = Nunn Shield Game}
East Coast 20 v 15 Martinborough

SEMI FINALS DRAW
23rd July 2016
* TUI CUP *
Carterton vs Gladstone
Greytown vs Marist
* Hodder-Seffert Cup *
Eketahuna vs Martinborough
Pioneer vs East Coast

Wanganui
Tasman Tanning premier championship, semi-finals –
Waverley Harvesting Border 34 (Grayson Tihema, Lance Devane, Tom Symes, Isaiah Hooper, Kieran Hussey, Gavin Thorburn tries, Lindsay Horrocks con, Jamie Forsythe con)
bt McCarthy’s Transport Ruapehu 15 (Gabe Hakaraia, Pahl Elers-Green tries, Craig Clare pen, con). HT: 17-5.

At Memorial Park, Taihape –
PGG Wrightson/Balance Taihape 46 (Tremaine Gilbert 2, Rimu Wipaki, Cyrus Paringatai, Dane Whale, Glenn Horton, Ritchie Irons tries, Tom Wells pen, 3 con, Luke Whale con)
bt Dave Hoskin Carriers Marist 10 (Ryan Gill try, Sam Monaghan pen, con). HT: 21-3.

Premier consolation, semi-finals –
At Kaierau Country Club –
Wanganui Car Centre Kaierau 36 (Anaru Saurara 2, Karl Pascoe, Stu Brosnahan, Jack Yarrall tries, penalty try, Hoani Pahl-Long 3 con)
bt Harvey Round Motors Ratana 20 (Isaac Fonotoe 2, Scott Komene, Kane Tamou tries). HT: 26-5.

At Spriggens Park –
Black Bull Liquor Pirates beat Utiku OB by default.

Senior championship, semi-finals –
At Ngamatapouri –
Ngamatapouri 50, Marist Celtic 14. HT: 22-0

At Marton Park –
Speirs Food Marton 29 (Hamish Greer, Soonalote Tauailoto, Ngatu Bates tries, Joey Raukawa 4 pen, con)
bt Kelso Hunterville 17 (Greg Parkes 2 tries, Scott Parkes pen, 2 con). HT: 12-10 Marton.

Senior consolation final –
At Spriggens Park (Wilson Cup) –
Ruapehu 51 (Dayton Rikihana 2, Jonty Curtis 2, Harley Gilbert 2, Tawhio Gupwell, Mac-James Edmonds, George Hinana tries, Tuhi Akapita 3 con)
by Marist Buffalo’s 12 (Scott Pedley, Brent Hoekstra tries, Winiatu McDonnell con). HT: 17-7

Manawatu

Semi-finals:
Kia Toa 32 – 28 College Old Boys
Varsity 13 – 12 Old Boys Marist

Hankins Shield final on 23 July: Kia Toa v Varsity

Hawke’s Bay

Maddison Trophy round 8 of 9:
Havelock North 27 – 08 Hastings
Tamatea 18 – 14 Central
Napier Pirate 24 – 23 MAC
Taradale 39 – 08 Napier Tech
Napier Old Boys Marist 59 – 12 Clive

Confirmed top two qualifiers for the semi-finals on 30 July: NOBM and Taradale

Ngāti Porou East Coast RFU
FINAL: Uawa 16 v 18 Hikurangi
Full Replay @ http://wp.me/p4b0PD-wG

Taranaki

Final:
Tukapa 39 – 17 New Plymouth Old Boys

Bay of Plenty

Baywide Premier 1:
Rangataua 34 – 05 Whakatane Marist
Te Puke 33 v 20 Rotoiti
Te Puna 5 – 3 Tauranga Sports
Mount Maunganui 34 – 32 Greerton Marist

Baywide Premier 2:
Poroporo 42 – 25 Opotiki
Ngongotaha 24 – 22 Waikite
Whakarewarewa 38 – 19 Paroa
Arataki 67 – 17 Marist St Michael’s

Competition leaders: Mount Maunganui Sports (Premier 1) and Whakarewarewa (Premier 2)

Waikato

Semi-finals:
Melville 13 – 12 University
Hamilton Old Boys 30 – 20 Hautapu

Final on 23 July: Melville v Hamilton Old Boys

Counties Manukau

Semi-finals:
Bombay 31 – 16 Pukekohe
Ardmore Marist 14 – 13 Karaka

Final on 23 July: Bombay v Ardmore Marist

Auckland

Alan McEvoy Shield
College Rifles 22 – 21 Ponsonby
Grammar TEC 26 – 23 Waitemata
Suburbs 34 – 05 Pakuranga
Papatoetoe 27 – 10 Marist

Portola Trophy
University 66 – 10 Te Papapa Onehunga
Manukau Rovers 43 – 05 Otahuhu
Eden 24 – 12 Waitakere City
Mt Wellington 25 – 21 East Tamaki

College Rifles Alan McEvoy Shield winners, University Portola Trophy winners

North Harbour

Playoffs 16 July:

Massey 13 – 09 North Shore
Takapuna 41 – 39 Northcote
East Coast Bays 47 – 24 Western Pioneers
Glenfield 47 – 19 Silverdale
Mahurangi 21 – 11 Marist (Plate final)

Final on 23 July: Takapuna v Massey
Bowl final on 23 July: East Coast Bays v Glenfield

Northland

Southern Districts Premiers:
HoraHora 22 – 17 Otamatea
Wellsford 43 – 24 Kamo
Old Boys Marist 65 – 15 Mid Western
Mid Northern 38 – 17 Waipu
Hikurangi 29 – 27 Western Sharks

Semi-finals on 23 July: Old Boys Marist v Wellsford and Mid Northern v Waipu

Club Rugby | 17 July 2016 | Steven White

fb_follow

rhladrr

Similar Articles

Top
RUGBY HEARTLAND
%d bloggers like this: