2022 Heartland Championship Table
Pos.#
Team
P
W
L
D
Bpts
F
A
+/-
Pts
1
South Canterbury
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2
Thames Valley
-
-
-
-
-
-
-
-
-
3
Whanganui
-
-
-
-
-
-
-
-
-
4
North Otago
-
-
-
-
-
-
-
-
-
5
Poverty Bay
-
-
-
-
-
-
-
-
-
6
Mid Canterbury
-
-
-
-
-
-
-
-
-
7
Horowhenua-Kapiti
-
-
-
-
-
-
-
-
-
8
Ngāti Porou East Coast
-
-
-
-
-
-
-
-
-
9
West Coast
-
-
-
-
-
-
-
-
-
10
Wairarapa Bush
-
-
-
-
-
-
-
-
-
11
Buller
-
-
-
-
-
-
-
-
-
12
King Country
-
-
-
-
-
-
-
-
-
*TIEBREAKERS:
1. Head to head result.
2. Points differential.
3. Tries scored.
4. Points scored.
5. Coin toss.

DOWNLOAD Click HERE

2022 BUNNINGS WAREHOUSE HEARTLAND CHAMPIONSHIP Draw
All details are subject to change, home team listed first
(BOT) Bill Osborne Taonga challenge match
Correct as of 6th May
2022 Heartland Championship
WEEK 1
DATE
🏠Home
🆚
✈️Away
⏰Time
Ground
Town
20 Aug.
Buller
🆚
Mid Canterbury
2.30pm
Victoria SquareWestport
20 Aug.
Ngāti Porou East Coast
🆚
Horowhenua-Kapiti
2.30pm
Whakarua ParkRuatoria
20 Aug.
King Country
🆚
Poverty Bay
2.30pm
Rugby ParkTe Kuiti
20 Aug.
South Canterbury
🆚
Thames Valley
2.30pm
Temuka DomainTemuka
20 Aug.
Wairarapa Bush
🆚
North Otago
2.30pm
Trust House Memorial ParkMasterton
20 Aug.
West Coast
🆚
Whanganui
2.30pm
T.B.C.Greymouth
WEEK 2
DATE
🏠Home
🆚
✈️Away
⏰Time
Ground
Town
27 Aug.
Thames Valley
🆚
West Coast
1.00pm
Boyd ParkTe Aroha
27 Aug.
Horowhenua-Kapiti
🆚
South Canterbury
2.30pm
Levin DomainLevin
27 Aug.
Mid Canterbury
🆚
Ngāti Porou East Coast
2.30pm
Ashburton ShowgroundsAshburton
27 Aug.
North Otago
🆚
Buller
2.30pm
Whitestone Contracting StadiumOamaru
27 Aug.
Poverty Bay
🆚
Wairarapa Bush
(BOT) 2.30pm
Rugby ParkGisborne
27 Aug.
Whanganui
🆚
King Country
2.30pm
Cooks GardenWhanganui
WEEK 3
DATE
🏠Home
🆚
✈️Away
⏰Time
Ground
Town
03 Sept.
Buller
🆚
Poverty Bay
2.30pm
Victoria SquareWestport
03 Sept.
Ngāti Porou East Coast
🆚
Whanganui
2.30pm
Whakarua ParkRuatoria
03 Sept.
King Country
🆚
Thames Valley
2.30pm
Taumarunui DomainTaumarunui
03 Sept.
Mid Canterbury
🆚
West Coast
2.30pm
Ashburton ShowgroundsAshburton
03 Sept.
South Canterbury
🆚
North Otago
2.30pm
Strathconan ParkFairlie
03 Sept.
Wairarapa Bush
🆚
Horowhenua-Kapiti
2.30pm
Trust House Memorial ParkMasterton
WEEK 4
DATE
🏠Home
🆚
✈️Away
⏰Time
Ground
Town
10 Sept.
Thames Valley
🆚
Wairarapa Bush
2.00pm
Boyd ParkTe Aroha
10 Sept.
Horowhenua-Kapiti
🆚
King Country
2.30pm
Levin DomainLevin
10 Sept.
North Otago
🆚
Mid Canterbury
2.30pm
Kurow DomainKurow
10 Sept.
Poverty Bay
🆚
Ngāti Porou East Coast
(BOT) 2.30pm
Rugby ParkGisborne
10 Sept.
Whanganui
🆚
South Canterbury
2.30pm
Cooks GardenWhanganui
10 Sept.
West Coast
🆚
Buller
2.30pm
T.B.C.Greymouth
WEEK 5
DATE
🏠Home
🆚
✈️Away
⏰Time
Ground
Town
17 Sept.
Buller
🆚
Thames Valley
2.30pm
Victoria SquareWestport
17 Sept.
Ngāti Porou East Coast
🆚
West Coast
2.30pm
Whakarua ParkRuatoria
17 Sept.
Mid Canterbury
🆚
King Country
2.30pm
Ashburton ShowgroundsAshburton
17 Sept.
North Otago
🆚
Horowhenua-Kapiti
2.30pm
Whitestone Contracting StadiumOamaru
17 Sept.
Poverty Bay
🆚
Whanganui
(BOT) 2.30pm
Rugby ParkGisborne
17 Sept.
Wairarapa Bush
🆚
South Canterbury
2.30pm
Trust House Memorial ParkMasterton
WEEK 6
DATE
🏠Home
🆚
✈️Away
⏰Time
Ground
Town
24 Sept.
Thames Valley
🆚
North Otago
2.00pm
Moewai ParkWhitianga
24 Sept.
Horowhenua-Kapiti
🆚
Mid Canterbury
2.30pm
Levin DomainLevin
24 Sept.
King Country
🆚
Ngāti Porou East Coast
2.30pm
Rugby ParkTe Kuiti
24 Sept.
South Canterbury
🆚
Poverty Bay
2.30pm
Manchester ParkWaimate
24 Sept.
Whanganui
🆚
Buller
2.30pm
Cooks GardenWhanganui
24 Sept.
West Coast
🆚
Wairarapa Bush
2.30pm
John Sturgeon ParkGreymouth
WEEK 7
DATE
🏠Home
🆚
✈️Away
⏰Time
Ground
Town
01 Oct.
Buller
🆚
King Country
2.30pm
Victoria SquareWestport
01 Oct.
Ngāti Porou East Coast
🆚
Wairarapa Bush
2.30pm
Whakarua ParkRuatoria
01 Oct.
Horowhenua-Kapiti
🆚
Whanganui
2.30pm
Levin DomainLevin
01 Oct.
Mid Canterbury
🆚
South Canterbury
2.30pm
Ashburton ShowgroundsLevin
01 Oct.
North Otago
🆚
West Coast
2.30pm
Alpine Energy StadiumAshburton
01 Oct.
Poverty Bay
🆚
Thames Valley
2.30pm
Rugby ParkGisborne
WEEK 8
DATE
🏠Home
🆚
✈️Away
⏰Time
Ground
Town
08 Oct.
Thames Valley
🆚
Horowhenua-Kapiti
2.00pm
Boyd ParkTe Aroha
08 Oct.
King Country
🆚
North Otago
2.30pm
Owen Delany ParkTaupo
08 Oct.
South Canterbury
🆚
Ngāti Porou East Coast
2.00pm
Raukapuka ReserveGeraldine
08 Oct.
Wairarapa Bush
🆚
Buller
2.30pm
Trust House Memorial ParkMasterton
08 Oct.
Whanganui
🆚
Mid Canterbury
2.30pm
Cooks GardenWhanganui
08 Oct.
West Coast
🆚
Poverty Bay
2.30pm
John Sturgeon ParkGreymouth
WEEK 9
LOCHORE CUP Semi Finals
DATE
🏠Home
🆚
✈️Away
⏰Time
Ground
Town
15 Oct.
5th
🆚
8thSemi Final - 1TBCTBC
15 Oct.
6th
🆚
7thSemi Final - 2TBCTBC
MEADS CUP Semi Finals
DATE
🏠Home
vs
✈️Away
⏰Time
Ground
Town
15 Oct.
1st
🆚
4thSemi Final - 1TBCTBC
15 Oct.
2nd
🆚
3rdSemi Final - 2TBCTBC
MEADS CUP FINAL
DATE
🏠Home
🆚
✈️Away
⏰Time
Ground
Town
22-23 Oct.
Winner MC 1
🆚
Winner MC 2TBCTBC
LOCHORE CUP FINAL
🏠Home
🆚
✈️Away
⏰Time
22-23 Oct.
Winner LC 1
🆚
Winner LC 2TBCTBC
*Date subject to Operational and Broadcasting logistics
...........................................................................................................