You are here
Home > RugbyHeartland News > Condor Sevens – World School Sevens Team NZ Selections

Condor Sevens – World School Sevens Team NZ Selections

Congratulations to the players selected (see below) for the following U18 Sevens teams:

  • NZ Maori Sevens Invitational Boys Team
  • NZ Condor Sevens Invitational Boys Team
  • NZ Condor Sevens Invitational Girls Team
  • NZ Wasps Sevens Invitational Girls Team

These teams will participate in the World School Sevens Tournament to be held on Saturday 17th December at Sacred Heart College. Other teams to compete are:

  • Boys Division: Australia, Samoan Barbarians, Cook Islands
  • Girls Division: Australia, Samoan Barbarians

New Zealand Maori Sevens Invitational Team

1. Tamati Williams (Kerikeri High School)
2. Matene Ruawai (Palmerston North Boys High School)
3. Trent Hape (Hasting Boys High School)
4. Rewita Biddle (St Peters School)
5. Brady Rush (Kerikeri High School)
6. Kieran Lee (Hamilton Boys High School)
7. Ariki Hood-Kaitapu (Westlake Boys High School)
8. Robert Rush (Kerikeri High School)
9. Matangireia Yates-Francis (Rotorua Boys High School)
10. Te Ra Whata (Rotorua Boys High School)
11. Raiki Willison (Hamilton Boys High School)
12. Will Ngatai (Tauranga Boys College)
13. Grayson Whitman (St Patricks Town)

New Zealand Condor Sevens Boys Invitational Team

1. Devan Flanders (Hastings Boys High School)
2. Hoskins Sotutu (Sacred Heart College)
3. Jack McHugh (Sacred Heaert College)
4. Vilimoni Koroi (Fielding High School)
5. Billy Proctor (St Patricks Town)
6. Scott Gregory (Whangarei Boys High School)
7. Etene Nanai (St Kentigern College)
8. Charles Lawrence (Hamilton Boys High School)
9. TJ Ane (De La Salle College)
10. Leroy Carter (Tauranga Boys College)
11. Lincoln McClutichie (Hastings Boys High School)
12. Mosese Dawai (Fielding High School)
13. Mosese Pepa (Aorere College)

New Zealand Condors Sevens Girls Invitational Team

1. Florida Fatanitavake (Glenfield College)
2. Georgia Ponsonby (Fielding High School)
3. Kendall Buckingham (Southland Girls High School)
4. Cheyene Copeland (St Marys College)
5. Risaleaana Pouri-Lane (Motueka High School)
6. Alena Saili (Southland Girls High School)
7. Ayesha Leti-iga (Porirua College)
8. Lyruic Faleafaga (St Marys College)
9. Dhys Faleafaga (St Marys College)
10. Laruen Balsille (Fielding Old Boys)
11. Jazmin Hotham (Hamilton Girls High School)
12. Monica Tagoa’I (St Marys College)
13. Ainsleyana Puleiata (St Marys College)

New Zealand Wasps Sevens Girls Invitational Team

1. Rina Paraone (Kaipara College)
2. Parekura Wahreaorere (Te Puke High School)
3. Tynelle Fitzgerald (Trident High School)
4. Kenneday Tahu (Cambridge High School)
5. Ora Williams (Taupo Nia-a-Tia)
6. Jade Tuilaepa (Tauranga Girls College)
7. Koroia Heyblom (Te Puke High School)
8. Lavinia Tauhalaiku (Southern Cross Campus)
9. Karli Faneva (Taumaranui High School)
10. Stiva Tarau-Peehikuru (Kaipara College)
11. Isla Norman-Bell (Rangitoto)
12. Jade Carter (Tauranga Girls High School)
13. Montessa Tairakena (Tai Wananga Kura)

For more information you can follow the Condor Sevens Facebook page: https://www.facebook.com/condorsevens


fb_follow

rhladrr

Similar Articles

Top
RUGBY HEARTLAND
%d bloggers like this: