You are here
Home > Club Rugby > New Zealand Club Results – 20th May 2017

New Zealand Club Results – 20th May 2017

Full wrap of National club rugby results: May 20th 2017

Northland
(Premier)
Kamo 17 Hikurangi 10
OBM 45 Mid Northern 17
Hora Hora 27 Mid-Western 5
Waipu 19 Wellsford 15
Western Sharks 44 Otamatea 3
(North zone)
Kaeo 33 Awanui 33
Eastern 32 Kaitaia 7
Kerikeri A 102 Punguru 5
Ohaeawai/Okaihau 12 Kerikeri B 5
Kaikohe 24 Te Rarawa 21
(South zone)
Kaihu 57 Otiria 0
Moerewa/United Kawakawa 19 Tomarata 15
Whangaruru 53 Pipiwai 10
Southern 29 Mangakahia 13


North Harbour
Northcote 23 Massey 22
Kumeu 26 East Coast Bays 24
Silverdale 37 Marist 16
Takapuna 41 North Shore 8
Glenfield 46 Mahurangi 17


 

Auckland
College Rifles 24 Suburbs 19
Papatoetoe 50 Mt Wellington 22
Eden 28 Waitemata 22
Grammar TEC 32 Pakuranga 15
University 39 Waitakere City 0
Marist 32 Otahuhu 12
Ponsonby 67 East Tamaki 21


Counties Manukau
(McNamara Cup)
Manurewa 67 Papakura 15
Onewhero 29 Te Kauwhata 10
Bombay 14 Karaka 3
Patumahoe 14 Pukekohe 12
Ardmore-Marist 32 Waiuku 20


Thames Valley http://tvrfu.co.nz  – https://www.facebook.com/thamesvalleyswampfoxes/
(Silcock Shield)
Mercury Bay 39 Coromandel 21
Hauraki North 22 Waihou 17
Cobras 15 Thames 10
Waihi Athletic 61 Paeroa West 0


Bay of Plenty
(Baywide premier)
Mt Maunganui Sports 39 Paroa 24
Te Puke Sports 40 Rotoiti 22
Whakarewarewa 42 Poroporo 21
Tauranga Sports 80 Whakatane Marist 12
Rangataua 33 Te Puna 19
Greerton Marist 72 Arataki 10


Waikato
Hamilton Marist 29 Melville 5
Hamilton Old Boys 12 Hautapu 8
Fraser Tech 45 Southern United 15
Otorohanga 33 Te Awamutu Sports 22
United Matamata Sports 35 University 27


King Country
Waitete 27 Tongariro 0
Taumarunui Eels 17 Taupo Sports A 10
Piopio 88 Taupo Sports B 7
Taumarunui Districts 22 Taupo United 22
Waitomo 24 Bush United 12


East Coast  http://npec.co.nz  – https://www.facebook.com/EastCoastRFU/
Uawa 98 Tawhiti 0
TVC 34 Waiapu 0
Hicks Bay 19 Tokomaru United 15
Ruatoria City 28 Tokararangi 0 (withdrawn)


Poverty Bay
Waikohu 46 Pirates 29 (Challenge Cup)
YMP 36 Ngatapa 31
OBM 27 HSOB 27


Hawke’s Bay
(Tui Nash Cup)
Napier Old Boys-Marist 39 Napier Pirate Rugby and Sports 10
Havelock North 19 Napier Tech 8
Taradale 32 Clive 17
Central 37 Tamatea 21
Hastings Rugby and Sports 39 MAC 12


Taranaki
Spotswood United 18 Inglewood United 16
Coastal 20 Stratford-Eltham 13
NPOB 13 Clifton 7
Tukapa 29 Southern 14


Wanganui  http://wanganuirugby.co.nz  – https://www.facebook.com/WanganuiRugbyFootballUnion/
Pirates 32 Marist 29 (Challenge Shield)
Border 45 Ratana 0
Taihape 53 Utiku OB 7
Ngamatapouri 29 Kaierau 20


Manawatu
Varsity 23 College Old Boys 17
Linton Army 37 Freyberg 31
Old Boys-Marist 49 Te Kawau 0
Feilding Old Boys-Oroua 23 Feilding 12


Wairarapa-Bush  http://waibush.co.nz  –  https://www.facebook.com/WairarapaBushRugby/
(Moose Kapene Cup)
Gladstone 14 Pioneer 7
Martinborough 46 Eketahuna 12
Carterton 18 Marist 15
Greytown 24 East Coast 6

Greytown are 2017 Moose Kapene Cup Winners (Round One)


Horowhenua Kapiti
College Old Boys 44 Wanderers 0
Foxton 13 Paraparaumu 8
Shannon 22 Waikanae 18
Rahui 18 Athletic 7


Wellington
(Swindale Shield)
Wellington 32 Avalon Wolves 31
Hutt Old Boys-Marist 42 Oriental-Rongotai 13
Marist St Pat’s 50 Northern United 14
Wainuiomata 36 Johnsonville 7
Old Boys-University 39 Upper Hutt Rams 24
Tawa 57 Paremata-Plimmerton 5
Poneke 23 Petone 19


Tasman
(Tasman Trophy)
Moutere 31 Kahurangi 26
Wanderers 47 East Coast 5
Waimea Old Boys beat Harlequins by default
Nelson 32 Waitohi 14
Renwick 27 Stoke 17
Central 36 Marist 6


Buller  http://bullerrugby.co.nz  –  https://www.facebook.com/BullerRFU/
(Life Members’ Trophy)
White Star 21 Westport 15


West Coast  http://westcoastrfu.com  – https://www.facebook.com/WestCoastRFU/
(New Forrest Trophy)
Grey Valley 36 Wests 34
Kiwi 37 South Westland 17
Marist 26 Blaketown 20

Kiwi RFC declared Round One Winners (New Forrest Cup)


Canterbury
(Metro)
Marist Albion 43 New Brighton 14
Lincoln University 43 University 10
Sydenham 36 Burnside 0
Christchurch 60 Linwood 15
Sumner 11 Shirley 10
Belfast 18 HSOB 12

(Canterbury Country/Mid Canterbury)
Waihora 20 Saracens 16
Celtic 32 Burnham/Dunsandel/Irwell 23
Darfield 26 Prebbleton 15
Glenmark 84 Hornby 5
Hampstead 34 Ohoka 20
Southbridge 33 Methven 24
Southern 32 Kaiapoi 24
West Melton 52 Rolleston 10
Rakaia 32 Oxford 3


South Canterbury
Celtic 24 Mackenzie 8
Waimate 46 Old Boys 43
Temuka 26 Pleasant Point 14
Harlequins 23 Geraldine 18


North Otago  http://norfu.net.nz  – https://www.facebook.com/NorthOtagoRFU/
Old Boys 43 Valley 15
Maheno 26 Excelsior 14
Athletic Marist 50 Kurow 29


Otago
(Dunedin Metro)
University 22 Taieri 14
Kaikorai 27 Zingari-Richmond 7
Dunedin 40 Green Island 5
Harbour 18 Southern 12

(Central Otago)
Upper Clutha 50 Alexandra 10
Cromwell 36 Clyde-Earnscleugh 22
Maniototo 20 Wakatipu 18


Southland
Eastern-Northern Barbarians 24 Star 0
Woodlands 31 Blues 19
Marist 46 Pirates-Old Boys 19


 


fb_follow

rhladrr

Similar Articles

Top
RUGBY HEARTLAND
%d bloggers like this: