You are here
Home > Club Rugby > Results : June 28th 2014

Results : June 28th 2014

New Zealand Club Rugby 28 June

Auckland:Alan McEvoy Memorial Shield (2014) – Round 14
Suburbs RFC 17 v 28 Ponsonby RFC
East Tamaki RFC 05 v 59
Grammar Teachers Eastern Carlton
Pakuranga United Rugby Club 12 v 13
Auckland University RFC
Eden RFC 20 v 12 Waitakere City RFC
Papatoetoe RFC 18 v 11 Marist Brothers Old Boys RFC
Maungarua 16 v 27
Manukau Rovers RFC
Otahuhu RFC 00 v 50
College Rifles RFC


Bay of Plenty Baywide Premier :
Greerton Marist 38 v 10 Rangataua
Mount Maunganui 49 v 00 Opotiki
Whakarewarewa 67 v 17 Te Puke
Tauranga 69  v 05 Rotoiti
Te Puna 37 v 20 Rangiuru

Points table after 15 rounds: Te Puke 58; Tauranga 55; Mt Maunganui 55; Whakarewarewa 54 Greerton Marist 51; Rotoiti 33; Te Puna 29;Rangataua 26; Opotiki 26;Rangiuru 14


Buller
Ngakawau 48 vs 06 Old Boys
White Star 39 v 07 Westport


Canterbury:

Metro Division 1 Section 1 (2014) – Round 2
High School Old Boys 15 v 11 Christchurch FC
Marist Albion RC 20 v 37 Sydenham RC
New Brighton RFC 19 v 21 Lincoln University

Metro Division 1 Section 2 (2014) – Round 2
Canterbury University 28 v 25 Burnside RFC
Linwood RC 58 v 07 Shirley RFC
Belfast RFC 00 v 35 Sumner RFC


Counties Manukau Premier McNamara Cup Round 5:
Ardmore Marist 49 v 24 Onewhero
Waiuku 23 v 17 Karaka
Manurewa 29 v 27 Patumahoe
Bombay 24 v 20 Pukekohe

Points table (with two rounds to play): Karaka 67; Bombay 58, Patumahoe 56, Waiuku 54, Pukekohe 49, Onewhero 48, Ardmore Marist 39, Manurewa 27


East Coast :
Tokomaru Bay Utd 31 v 24 Uawa
Ruatoria City 10 v 71 Tawhiti
Tokararangi 17 v 40 TVC
Hicks Bay 07 v 09 Hikurangi


Hawke’s Bay: Maddison Trophy (2014) – Round 5
Havelock North RC 21 v 18
Taradale RSC
Napier Pirates RSC
26 v 30 Hastings RSC
MAC RC 30 v 31 Central Hawke’s Bay RSC
Clive RSC 10 v 47 Napier Old Boys Marist
Tamatea RSC 12 v 33 Napier Technical Old Boys RC


Horowhenua-Kapiti :
Paraparaumu 43 v 05 Shannon
Waikanae 19 v 19 Levin Wanderers
Levin Athletic 30 v 23 Levin College Old Boys


King Country:

Results TBC


Manawatu :

Old Boys’ Marist 61 v 29 Te Kawau
College Old Boys 36 v 13 Feilding
Kia Toa 39 v 12 FOB Oroua
Linton 43 v 24 Freyberg
BYE – Varsity


North Harbour:  Premier (2014) – Round 14
Silverdale 37 v 00
East Coast Bays
Glenfield
18 v 42 Takapuna
North Shore 40 v 08
Northcote
Massey
13 v 14 Western Pioneers


Northland :

Whangarei beat Bay of Islands 86-10 to win the 2014 Harding Shield.


North Otago :
Kurow 19 v 13 Valley
Athletic Marist 27 v 16 Excelsior
Old Boys 31 v 14 Maheno


Otago (Dunedin Premier):
Zingari-Richmond 27 v 21 Kaikorai
Southern 31 v 22 Alhambra-Union
University 28 v 14 Pirates
Taieri 19 v 16 Harbour
Dunedin 62 v 23 Green Island

Points: Taieri 73; Southern 62; University A 54; Dunedin 54; Harbour 48; Alhambra-Union 41; Kaikorai 38; Zingari-Richmond 33; Green Island 6; Pirates 6


Poverty Bay :
Pirates 39 v 26 Wairoa Athletic
OBM 38 v 31 Horouta
YMP 27 v 19 HSOB


Southland : Premier Galbraith Shield Round 12 28 June:
Eastern-Northern Barbarians 25 v 00 Blues
Woodlands 23 v 17 Pirates-Old Boys
Marist 22 v 19 Star
Midlands 45 v 12 DLS (crossover game)


South Canterbury :
Celtic 19 v 13 Waimate
Harlequins 51 v 10 Pleasant Point
Temuka 19 v 15 Old Boys
Mackenzie 14 v 00 Geraldine


Taranaki:Premiership (2014) – Round 13
Southern 19 v 18
Inglewood
Spotswood
17 v 21 Clifton
New Plymouth Old Boys 22 v 14
Tukapa
Coastal 31 v 08
Stratford


Tasman :
Stoke 22 v 20 Marist
Central 25 v 05  Kahurangi
Waimea 90 v 07 Awatere
Watohi 38 v 08 Harlequins


Thames Valley :
Cobras 21 v 08 Waihi
Hauraki North 65 v 03 Mercury Bay
Waihou 27 v 24 Thames


Waikato:
University 36 v 15 Fraser Tech
Hamilton Marist 34 v 15 Otorohanga
Hamilton Old Boys 23 v 21 Melville
Morrinsville Sports 25 v 20 Te Awamutu Sports
Hautapu vs Te Rapa

Points table (unofficial): University 69; Otorohanga 65; Hamilton Old Boys 60; Hamilton Marist 56; Fraser Tech 50; Melville 32; Te Awamutu Sports 23; Morrinsville Sports 22; Hautapu TBC; Te Rapa TBC


Wairarapa Bush : PREMIERS:
Marist 20 Cameron Greig, Malatai Malatai 2, Pua Tafa con pen
Martinborough 27 Josh Hawkins, Ardun Mann tries, Tipene Haira con 5 pen

Carterton 33 Andrew Humberstone, Johnny McFadzean, Carlos Rimene, Hohepa Rutene tries, Humberstone 2 con 3 pen
Pioneer 10 Charlie Brown, Vinnie Goodger tries

Gladstone 18 Andrew McLean, Cameron Hayton tries, Andrew Fell Con 2 pen
East Coast 10 AJ Manely try, Nick Olson Con Pen

Greytown 23 Johnny Avatea, Taylor Fenwick, Joseph Sio Tries, Raymond Oakly con 2 pen
Eketahuna 44 Paul Carter, Hamish Walker, Sam Monaghan, Paula Tiko, Robbie Anderson tries, 1 Pen Try, Monaghan DG, Robbie Anderson 4 con Pen,

SENIOR RESERVES: Top 5
Greytown 16 v 09 Marist
Pioneer 00 v 19 Eketahuna

Martinborough ~ BYE

SENIOR RESERVES: Bottom 4
Carterton 29 v 36 Tuhirangi
Gladstone 20 v 15 East Coast

COLTS (MRFU):
Eketahuna 00 v 29 Bush Sports


Wanganui :
Pirates 46 v 12 Utiku OB
Border 27 v 05 Ratana
Marton 16 v 15 Taihape
Ruapehu 31 v 07 Marist
Kaierau bye


Wellington :

Jubilee Cup Premier (2014) – Round 4
Wainuiomata 23 v 20 Oriental-Rongotai
Upper Hutt Rams RFC 27 v 17 Petone
Tawa 23 v 26 Old Boys-University
Hutt Old Boys Marist 36 v 26 Marist St Pats

Hardham Cup Premier 2 (2014) – Round 4
Poneke 33 v 07 Johnsonville
Avalon 08 v 54 Northern United
Wellington 24 v 12 Old Boys-University
Paremata-Plimmerton 28 v 33 Marist St Pats


West Coast
Grey Valley 38 v 05 Marist
Kiwi 62 v 00 Wests
South Westland 46 v 05 Blaketown

Similar Articles

Top
RUGBY HEARTLAND
%d bloggers like this: