You are here
Home > Club Rugby > NZ Club Results – 12th April 2014

NZ Club Results – 12th April 2014

Follow @RedefinedRugby

NZ Provincial Rugby Map
NZ Provincial Rugby Map

Club Rugby throughout New Zealand here at RugbyHeartland.co.nz

Below are the Results we have been able to locate for all PREMIER Club Games played on the 12th April 2014.

If this is something you would like to see more of,  please contact us at admin@rugbyheartland.co.nz and we shall endeavor to get your fixtures on here.

Buller – Sat.12 April
Round 3

  • Westport 10 v 62 White Star
  • Ngakawau 22 v 15 Old Boys
  • Reefton bye

East Coast – Sat.12th April
Round 6
(Kick-off’s 2.30pm / TVC vs Tokararangi game at Whangaparaoa will kick-off at 3.00pm )

  • Uawa 19 v 08 Tokomaru Bay United
  • Tawhiti 41 v 07 Ruatoria City
  • TVC — vs — Tokararangi
  • Hikurangi 30 v 08 Hicks Bay
  • Waiapu  Bye

Wairarapa Bush – Sat.12th April
Round 2
(Kick-off’s 2.30pm )

  • Pioneer Premier 38 v 18 East Coast Premier
  • Greytown Premier 33 v 00 Carterton Premier
  • Marist Premier 19 v 27 Gladstone Premier
  • Martinborough Premier 09 v 19 Eketahuna Premier

Wanganui – Sat.12th April
Round 4

  • Kaierau 14 v 23 Marist    Kaierau CC
  • Taihape 17 v 00 Ratana    Taihape
  • Marton 14 v 10 Utiku OB    Marton Park
  • Border 08 v 14 Ruapehu    Waverley
  • Pirates bye

West Coast – Sat.12th April
Round 1

  • Wests 08 v 31 Marist
  • Kiwi 54 v 10 Blaketown
  • South Westland 18 v 26 Grey Valley

Taranaki – Sat.12th April
Round 4

  • Inglewood 08 v 03 Spotswood
  • Southern 15 v 17 Coastal
  • Tukapa 38 v 11 Stratford
  • New Plymouth 52 v 20 Clifton

Auckland – Sat.12th April
Round 3

  • Waitemata RFC05 v 60 Pakuranga United Rugby Club
  • Waitakere City RFC 25 v 53 Suburbs RFC
  • Ponsonby RFC  62 v 12 East Tamaki RFC
  • College Rifles RFC20 v 25 Papatoetoe RFC
  • Auckland University RFC112 v 00 Maungarua
  • Marist Brothers Old Boys RFC25 v 00 Eden RFC
  • Manukau Rovers RFC11 v 15 Otahuhu RFC

Wellington – Sat.12th April
Round 3

  • Petone20 v 19 Hutt Old Boys Marist  ; McBain Shield
  • Northern United 07 v 34 Tawa ; Sammy Saili Memorial Trophy
  • Marist St Pats 30 v 15 Poneke ; Horan-Millar Trophy
  • Old Boys-University 17 v 22 Oriental-Rongotai
  • Wainuiomata 13 v 17 Upper Hutt Rams RFC ; Peter Jones/Dave Ritchie Cup
  • Wellington 16 v 09 Johnsonville ; Mick Kenny Memorial Cup

Counties Manukau – Sat.12th April – Premier Challenge Cup (Premier) (2014)
Round 5

  • Ardmore Marist 20 v 18 Patumahoe Hotel
  • Karaka 103 v 03 Papakura
  • Manurewa 28 v 33 Bombay
  • Pukekohe 19 v 00 Drury
  • Waiuku 97 v 00 Te Kauwhata
  • Weymouth 24 v 70 Onewhero

Bay of Plenty – Sat.12th April – Premier Baywide Premier 2014
Round 3

  • Greerton Marist Prems 50 v 07 Rangiuru Prems    
  • Rangataua Prems 18 v 25 Te Puke Sports    
  • Rotoiti Prems 40 v 30 Mt Maunganui Prems    
  • Sports Opotiki Prems 15 v 30 Whakarewarewa Prems
  • Tauranga Sports Prems 22 v 06 Te Puna Prems

Horowhenua Kapiti – Sat.12th April –

  • Shannon 53 v 07  Paraparaumu
  • Levin COB 37 v 35 Levin Athletic
  • Waikanae 49  v 05 Wanderers

King Country: – Sat.12th April –

  • Waitete 82 v 07  Taumaranui Districts
  • PioPio 15 v 15 Kio Kio
  • Taupo Rugby and Sports 47 v 00 Tongariro
  • Taumarunui Rugby and Sports 57 v 00 Taupo United

Manawatu – Sat.12th April -Senior Club 1 MRU Senior 1 2014
Round 4

  • COB Senior BYE
  • Feilding 16 v 22 Old Boys Marist  
  • Kia Toa 17 v 20 Varsity   
  • Linton 22 v 16 FOB Oroua  
  • Te Kawau 38 v 13 Freyberg

Northland – Premiers – Sat.12th April
Round 7

  • Hikurangi 25 v 23 Waipu
  • Kamo 17 v 37 Old Boys Marist
  • Otamatea 41 v 39 Mid Northern
  • Wellsford 29 v 27 Mid Western    
  • Western Sharks 21 v 51 Hora Hora

North Otago (Round 4, Citizens Shield):

  • Old Boys 50 v 11 Excelsior
  • Valley 50 v 07 Kurow
  • Athletic Marist 53 v 13 Maheno

Otago – Sat.12th April – Premier 2014 Otago Metropolitan Premier Div 1
Round 4

  • Alhambra-Union 57 v 05  Green Island
  • Harbour 39 v 00  Pirates
  • Kaikorai 22 v 15  Dunedin
  • Taieri 18 v 14  Southern
  • University A 32 v 14 Zingari-Richmond

OTAGO COUNTRY RESULTS

  • Wakatipu 13 v 12 Cromwell
  • Wakatipu Wanderers 15 v 45 Upper Clutha
  • Arrowtown 107 v 00 Cromwell B
  • Maniototo 23 v 13 Clyde Earnscleugh
  • Toko 26 v 25 Clinton
  • Alexandra 44 v 03 Upper Clutha B
  • Lawrence 35 v 15 Clutha Valley
  • Clutha 43 v 29 Heriot
  • Crescent 30 v 10 Owaka
  • Roxburgh 23 v 05 Matakanui

Poverty Bay – Sat.12th April – PBRFU Premier Competition PB Premier 2014

  • YMP Premier BYE
  • HSOB Premier 07 v 46 Pirates Premier
  • Ngatapa Premier 41 v 12 Horouta
  • OBM Premier 46 v 07 Wairoa Athletic

Southland – Sat.12th April – Premier Southland wide Galbraith Shield
Round 3

  • Pirates Old Boys 64 v 11 Tokanui (crossover game)
  • Marist (won TBC vMidlands    
  • Southland Blues 13 v 46 Woodlands    
  • Eastern Northern Barbarians 13 v 18 Star

South Canterbury – Sat.12th April – Senior South Canterbury Senior 2014
Round 3            

  • Geraldine 17 v 20 Celtic    
  • Harlequins 21 v 17 Waimate    
  • MacKenzie 31 v 05 Old Boys    
  • Pleasant Point 35 v 05 Temuka

Tasman RFU – Sat.12th April –
Round 4

  • Marist 33 v 17 Waimea
  • Nelson 32 v 05 Stoke
  • Wanderers 38 v 17 Kahurangi

Waikato RFU – Sat.12th April – Premier 2014 Premier A
Round 5

  • Hamilton Marist 42 v 00 Morrinsville Sports  
  • Melville 19 v 33 University
  • Otorohanga 55 v 15 Hautapu
  • Te Awamutu Sports 13 v 31 Hamilton Old Boys
  • Te Rapa 00 v 95 Fraser Tech

Hawkes Bay – Sat.12th April
Round 3

  • Taradale RSC 29 v 10 MAC Rugby Club     
  • Tamatea RSC 22 v 29 Clive RSC
  • Napier Technical Old Boys RC 13 v 26 Havelock North RC
  • Napier Old Boys Marist 31 v 14 Napier Pirates RSC
  • Hastings RSC 43 v 24 Central Hawke’s Bay RSC

North Harbour – Sat.12th April
Round 3

  • Northcote 23 v 15 East Coast Bays
  • Mahurangi 12 v 57 Glenfield
  • Western Pioneers 15 v 03 Marist
  • Massey 60 v 19 Takapuna
  • Silverdale 22 v 22 North Shore

Canterbury – Sat.12th April
Round 2

  • Belfast RFC 00 v 38 Burnside RFC
  • Christchurch FC  27 v 00 Canterbury University
  • Sumner RFC 03 v 15 New Brighton RFC
  • High School Old Boys 73 v 05 Shirley RFC
  • Marist Albion RC 27 v 43 Lincoln University
  • Sydenham RC 32 v 22 Linwood RC

STILL AWAITING RESULTS to filter through

Mid Canterbury – Sat.12th April – Senior B – Michael Duff Memorial Trophy 2014

Round 4            

  • Rakaia Senior B     BYE
  • Hampstead Senior B vs Collegiate Senior B
  • Methven Senior B vs Mt Somers Senior B
  • Southern Senior B vs Allenton Senior B
  • Tinwald Senior B  vs Celtic Senior B

 

Similar Articles

Top
RUGBY HEARTLAND
%d bloggers like this: