You are here
Home > Club Rugby > NZ Club Rugby Results 3rd May 2014

NZ Club Rugby Results 3rd May 2014

Club Rugby 3 May 2014

Auckland: Alan McEvoy Memorial Shield (2014) – Round 6
Otahuhu RFC 08 – 50 Pakuranga United Rugby Club
Grammar Teachers Eastern Carlton 16 – 09 Marist Brothers Old Boys RFC
Suburbs RFC 21 – 15 Manukau Rovers RFC
East Tamaki RFC 00 – 58 College Rifles RFC
Papatoetoe RFC 32 – 37 Waitemata RFC
Eden RFC 00 – 59 Auckland University RFC
Ponsonby RFC 125 – 05 Waitakere City RFC


Bay of Plenty Baywide Premier (Round 6):
Greerton Marist 25 – 11 Rangataua
Mt Maunganui 24 – 08 Opotiki
Te Puke 46 – Whakarewarewa
Rotoiti 17 – 14 Tauranga
Te Puna 22 – 22 Rangiuru


Buller
Old Boys 71 – 05 Reefton
White Star 53 – 12 Ngakawau

White Star win the 2014 Albion Cup

Canterbury : Metro Division 1 First Round (2014) – Round 5
Christchurch FC 23 – 38 High School Old Boys
Lincoln University 24 – 27 New Brighton RFC
Canterbury University 15 – 44 Linwood RC
Sumner RFC 64 – 05 Belfast RFC
Burnside RFC 67 – 26 Shirley RFC
Marist Albion RC 15 – 22 Sydenham RC


Counties Manukau Premier Challenge Cup (Round 8):
Karaka 46 – 07 Drury
Pukekohe 28 – 10 Waiuku
Manurewa 40 – 08 Te Kauwhata
Onewhero 41 – 29 Ardmore Marist
Patumahoe 64 – 07 Papakura
Bombay 63 – 00 Weymouth


East Coast
UAWA 22 – 27 Hicks Bay
Hikurangi 41 – 05 TVC
Tawhiti 22 – 12 Waiapu
Ruatoria City 00 – 112 Tokararangi
Tokomaru Bay United – Bye


Hawke’s Bay: Nash Cup (2014) – Round 6
Clive RSC 15 – 32 Taradale RSC
Napier Technical Old Boys Rugby Club 20 – 35 Napier Old Boys Marist
Tamatea RSC  27 – 34 MAC Rugby Club
Napier Pirates RSC  51 – 14 Central Hawke’s Bay RSC
Havelock North Rugby Club 20 – 20 Hastings RSC


Horowhenua Kapiti:
Waikanae 31 – 22 Shannon
Athletic 30 – 08 Paraparaumu
Levin Wanderers 34 – 20 Levin COB


King Country:
Waitete 92 – 07 Bush United
Taupo Sports 23 – 08 Taumaranui Rugby and Sports
Taumaranui Districts 65 – 10 Tongaririo
Piopio 29 – 00 Taupo United


Manawatu (Jubilee Cup – Round 8):
College Old Boys 34 – 30 Feilding
Kia Toa 46 – 12 Feilding Old Boys Oroua
Linton Army 43 – 22 Freyberg
Old Boys Marist 46 – 27 Te Kawau
Varsity – bye


North Harbour: North Harbour Premier (2014) – Round 6
Takapuna 35 – 35 Northcote
Mahurangi 29 – 12 Western Pioneers
Glenfield 35 – 30 Silverdale
East Coast Bays 14 – 27 Massey
Marist 10 – 82 North Shore


Northland (Southern Districts Premier round 10):
Hora Hora 34 – 17 Mid Northern
Wellsford 27 – 20 Western Sharks
Mid Western 29 – 22 Otamatea
Old Boys Marist 55 – 15 Hikurangi
Waipu 45 – 25 Kamo


Otago (Dunedin Premier, round 8 – Saturday 3 May):
Southern 31 – 18 Kaikorai
Dunedin – 24 Harbour
University A 38 – 12 Alhambra-Union
Taieri 79 – 20 Pirates
Zingari-Richmond 33 – 18 Green Island


Poverty Bay:
YMP 24 – 03 HSOB
Wairoa Athletic 21 – 17 Pirates
OBM 60 – 38 Horouta


South Canterbury 3 May:
Waimate 20 – 17 Celtic
Pleasant Point 37 – 22 Harlequins
Temuka 32 – 14 Old Boys
Mackenzie 69 – 18 Geraldine


Southland (Round 5 – 30 April-2 May):
Star 22 – 09 Marist
Eastern Northern Barbarians 31 – 00 Blues
Woodlands 35 – 05 Pirates Old Boys
Midlands BYE


Taranaki: Premiership (2014) – Round 5
Spotswood 23 – 23 New Plymouth Old Boys
Clifton 43 – 05 Stratford
Southern 19 – 28 Tukapa
Coastal 28 – 03 Inglewood


Tasman – matches on Saturday
Kahurangi 31 – 03 Moutere
Nelson 33 – 19 Stoke
Marist 50 – 21 Awatere
Wanderers 48 – 24 Harlequins
Waitohi 24 – 14 Renwick
Waimea 80 – 38 Central


Thames Valley
West 22 – 13 Hauraki North
Waihi 61 – 12 Whangamata
Waihou 41 – 03 Ngatea
Cobras 29 – 10 Mercury Bay


Waikato (Round 8 – Saturday):
Hamilton Marist 13 – 13 Te Awamatu Sports
University 27 – 19 Otorohanga
Melville 32 – 30 Hautapu
Hamilton Old Boys 20 – 20 Fraser Tech
Morrinsville Sports 71 – 14 Te Rapa


Wairarapa Bush (Round 5):
PREMIERS:
Eketahuna 15 – 17 Greytown
Pioneer 40 – 05 Carterton
East Coast 14 – 12 Gladstone
Martinborough 31 – 34 Marist

SENIOR RESERVES:
Bush Sports defaulted to Marist
Eketahuna 07 – 45 Pioneer
East Coast 34 – 17 Carterton
Martinborough this game was deferred Gladstone     
Tuhirangi 19 – 23 Greytown


Wanganui (Round 7):
(Friday) Border 28 v 05 Marton Report
Pirates 17 v 16 Ruapehu
Ratana 25 v 24 Kaierau
Taihape 34 v 07 Marist
Utiku OB bye


Wellington: Swindale Shield (2014) – Round 7
Johnsonville 06 – 25 Old Boys-University
Hutt Old Boys Marist 15 – 17 Oriental-Rongotai
Upper Hutt Rams RFC 20 – 29 Tawa
Marist St Pats 39 – 29 Petone
Wellington 20 – 29 Northern United
Wainuiomata 27 – 15 Poneke


West Coast
Grey Valley 20 – 14 Blaketown
South Westland 38 – 08 Wests
Kiwi won by default over Marist

Similar Articles

Top
RUGBY HEARTLAND
%d bloggers like this: